Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Do konference přišlo celkem 1724 emailů, nejvíce jich poslali Andrew Morton, Adrian Bunk a William Lee Irwin III.
21. črc - 22. črc
Grek KH poslal patch odstraňující DevFS z oficiálního stromu jádra, což vyvolalo obsáhlou diskuzi. Během této diskuze napsal Jonathan Corbet: Na summitu Andrew prezentoval svoji představu, podle které by hlavní kernel byl tím nejrychlejším a na funkce nejbohatším jádrem vůbec - ne však nutně tím nejstabilnějším. Konečná stabilizace by byla prováděna distributory (což se teď děje), ale od distributorů by se očekávalo rychlé začleňování patchů. Ohledně toho, jak by tohle ovlivnilo DevFS z hlediska vyhnutí se destabilizaci 2.6, Andrew podotkl:
Vhodná doba k odstranění DevFS bude polovina roku 2005. Pokud takový plán věci urychlí, tím lépe.
Nic však není definitivní - tlačíme to dopředu, ponecháváme věci, které fungují, a kontrolujeme věci, které tak dobře nefungují. Klidně nesouhlaste - posloucháme.
Greg souhlasil jednoročním odkladem odstranění DevFS a Andrew potvrdil, že v době vydání 2.8 už bude DevFS pryč.
22. črc - 31. črc
Keith Owens napsal:
Oznamuji dumpfs - společné API pro všechen RAS kód, který by rád uložil data při selhání jádra a opět je získal při následujícím bootu.
ftp://oss.sgi.com/ projects/kdb/download/dumpfs - současná verze je v0.01, patch proti 2.6.8-rc2.
Stále na tom pracuji, kód není kompletní a může být bez upozornění změněn.
dumpfs-v0.01 zvládá připojení dumpfs oddílů, včetně spolehlivého sdílení se swapovacími oddíly a vyprázdnění dumpfs oddílů. Pracuji na kódu, který načte a zapíše dumpfs data z jádra; zatím je nekompletní a nebyl testován. Až bude fungovat dumpfs_kernel, bude dumpfs_user hračka. Ten kód je důkazem konceptu, některé části API (včetně dotazovaného I/O a komprimace dat) ještě nejsou podporovány a místy je ošklivě napsaný.
Otázky pro další lidi zabývající se RAS (což vyřazuje většinu vývojářů jádra) -
Já si pochopitelně myslím, že to dává smysl. V současnosti má každý kousek RAS kódu nejen svůj vyhrazený I/O mechanismus, ale i uživatelské nástroje zprostředkovávající rozhraní k jádru, které inicializují, vytahují a mažou svá vlastní data.
dumpfs konsoliduje mnoho společného kódu roztroušeného po několika RAS nástrojích. Díky dumpfs nebudou k vytahování uložených dat při restartu potřeba speciální RAS nástroje - místo nich to zvládnou standardní uživatelské příkazy.
Jedna věc je pro spolehlivý RAS výstup naprosto nezbytná - metoda dotazovacího režimu. Pro síť je k dispozici netdump, my potřebujeme ekvivalent pro diskový I/O. Jak nejlépe integrovat I/O v dotazovacím režimu do subsystému blokových zařízení?
Pokud si lidé, které RAS zajímá, myslí, že společné API je dobrý nápad, budu v práci na dumpfs pokračovat. V opačném případě to bude jen jeden z těch nápadů, který se neuchytil, a všechny RAS nástroje budou i nadále vyvíjeny a spravovány samostatně.
Ohledně otázky, jak zařídit čisté API pro I/O na disk v dotazovacím režimu, odpověděl Andrew Morton:
Doufáme, že nebudeme muset. Současný plán je používat kexec: během bootu se pomocí kexec provede přednatažení malého (16MB) obrazu jádra. Když hlavní jádro spadne nebo nahlásí kernel panic, přeskočí se na kexec jádro. Kexec jádro bude mít ovladač zařízení pro /dev/hmem, přes který budou aplikace běžící pod kexec jádrem moci přistupovat k paměti spadlého jádra.
Zapíšeme obsah /dev/hmem na stabilní úložné médium s pomocí jakéhokoliv ovladače zařízení v kexec jádře, pak restartujeme zase do běžného jádra.
To je všechno docela snadné udělat a kvalita uložení při spadnutí na dané platformě bude záviset pouze na kvalitě podpory kexec na té platformě.
Lidi už toho mají kousky hotové - doufám, že se dočkám prvních patchů v následujících několika týdnech. Hlavními účastníky jsou rddunlap, suparna a mbligh.
27. črc - 2. srp
Greg Howard napsal:
Následující patch ("altix-system-controller-driver.patch") implementuje ovladač umožňující uživatelským aplikacím přistupovat k systémovým řadičům na strojích SGI Altix. Patch je proti jádru 2.6.8-rc-mm1.
Většina patche je jen nový soubor drivers/char/snsc.c. Umožňuje aplikacím, které mají něco společného se systémovými řadiči (např. "flashsc", která flashne firmware systémového řadiče), forwardovat data na SAL; SAL obsahuje kód pojící data určená systémovému řadiči s dalšími takovými daty (včetně I/O konzole). Předpokládá se, že každý uzel bude mít svůj příslušný soubor zařízení a pomocí každého takového souboru zařízení půjde otevřít určité množství "subkanálů". Datové struktury a makra pro ten nový ovladač jsou uloženy v samostatném hlavičkovém souboru (snsc.h), protože počítám s tím, že nakonec přidám další soubor, který něco z tohoto kódu využije k logování upozornění na události prostředí přicházející ze systémového řadiče. Do include/asm-ia64/sn/sn_sal.h byla přidána inline wrapper funkce pro SAL služby využívané ovladačem.
Jediná další významná (i když malá) změna je v Altix ovladači konzole, drivers/serial/sn_console.c. Tento ovladač se musí podělit o přerušení se snsc.c. Patch pozměňuje také pár souborů souvisejících s konfigurací (sn2_defconfig a drivers/char/[Kconfig,Makefile]).
Jes Sorensen, Christoph Hellwig a Andrew Morton poskytli nějaké technické rady a po krátké diskuzi poslal Greg aktualizovanou verzi.
2. srp - 5. srp
Andrew Morton oznámil 2.6.8-rc2-mm2 a připojil:
ftp://ftp.kernel.org/pub/linux/kernel/people/akpm/patches/2.6/2.6.8-rc2/2.6.8-rc2-mm2/
Přidal jsem Conův schodišťový CPU plánovač.
Pravděpodobně to zase bude muset jít ven, protože dost lidí si s CPU plánovačem ještě hraje. Ale mám pocit, že ten současný CPU plánovač první generace byl už nastaven nejlépe, jak to lze, a pořád to není stoprocentně ono. Je načase začít přemýšlet o novém designu, který bude požadavky a aktuální problémy řešit algoritmickými prostředky, ne nastavováním. Odstranění 300 řádek z plánovače je dobré znamení.
V originálu Kernel Traffic 273 vyšla navíc ještě tato témata:
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: